Staré pověsti české na Vyšehradě

04/10/2023

První říjnové úterý se žáci druhého a třetího ročníku vydali na exkurzi na pražský Vyšehrad. Cestu vlakem i metrem zvládli na jedničku. Po svačinové pauze s krásným výhledem na Prahu šli naši malí studenti do Starého purkrabství Vyšehrad, kde je čekalo divadelní představení o třech známých pověstech českých. Zábavnou formou se tak dozvěděli, co praví pověsti o Praotci Čechovi, jak to zřejmě bylo s Krokovými dcerami a založením Prahy, také již vědí, kdo byl udatný Bivoj a jak to dopadlo s dívčí válkou. Na závěr si děti vyzkoušely zvrátit smutný konec statečného Šemíka, který zachránil svého odvážného pána Horymíra, a uzavřely tak svými nápady a hereckými výkony představení se šťastným koncem. Po představení dostali druháci a třeťáci příležitost k nákupu suvenýrů a výlet pokračoval prohlídkou krásné Baziliky sv. Petra a Pavla. Cestou k metru se žáci ještě podívali na pozůstatky opevnění historického Vyšehradu a zkoumali, jak to měl ten Šemík vysoko, když skákal přes hradby. Ve vlaku si všichni pochvalovali, jak se tento den vydařil a už se spřádaly plány na další výlety.